Kamień w pęcherzyku żółciowym u 5 latka

Wczoraj na usg dowiedziałam się ze mój 5 letni syn ma kamyka w woreczku żółciowym 7 mm. Od małego miewał bóle brzuszka, wymioty, gazy. Cały czas jakieś badania, krew, mocz, badania na pasożyty, usg brzuszka i nic nie wykazywało. Po ostatnich bólach poszliśmy znowu do lekarza po skierowanie na badania. No i wyszło. Moje pytanie do doktora: Co dalej mam z tym kamieniem robić? Co u niego nie funkcjonuje dobrze skoro ten kamień się utworzył, jakie dalsze badania, czy usuwać? Wiem ze to mnóstwo pytań, ale to jest małe dziecko i łzy do oczu się cisną jak pomyślę, że przez resztę życia będzie musiał się z tym męczyć. Czy taki kamień da się rozpuścić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najskuteczniejszym sposobem i najwłaściwszym jest usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z kamieniem (kamica jest objawowa). Leczenie zachowawcze (rozpuszczanie złogu) nie przyniesie efektu i może wiązać się z powikłaniami (kamień o takiej wielkości jest u tak małego dziecka duży).

Trzeba też kontrolnie wykonać profil lipidowy osocza, gdyż przy wysokim mianie lipidów osocza może zwiększać się prawdopodobieństwo tworzenia kamieniu żółciowych.

Należy zgłosić się z tym problemem do chirurga dziecięcego najlepiej z ośrodka klinicznego. Dobrze by było, żeby zabieg został wykonany metodą laparoskopową. O dalszym postępowaniu zadecyduje bezpośrednio chirurg dziecięcy.