Unaczyniony twór w macicy zawsze oznacza złośliwy?

W usg wykazano, że mam niejednorodny dość silnie unaczyniony twór wchodzący do jamy macicy (uszypułowany mięśniak polipowaty? rozrost endometrium? Też jest inny ok. 4 cm słabo unaczyniony. W zatoce Douglasa niewielki zbiornik płynu. Czy dość silnie unaczyniony twór oznacza nowotwór złośliwy? Koniecznie powinnam poddać się operacji wycięcia macicy? Czy są przeciwwskazania do ewentualnego wyłyżeczkowania macicy lub histeroskopii? Jak długo trwają tego typu operacje? Jakie jest (i czy duże) ryzyko powikłań w czasie i po operacji? A rokowanie na przyszłość? Mam 48 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

To, że zmiana jest unaczyniona nie świadczy, że jest to nowotwór złośliwy. Tak jak sugeruje sonografista być może to nadmierny przerost miejscowy śluzówki jamy macicy lub też mięśniak uszypułowany (zmiany łagodne). Skoro są to zmiany duże (między inny 4 cm) najwłaściwszym sposobem postępowania zapewne będzie wycięcie macicy. Oczywiście o tym musi zadecydować ginekolog. Histeroskopia to tylko metoda wziernikowania jamy macicy (diagnostyczna) z ewentualną możliwością usunięcia drobnych zmian (około 1 cm). Same wyłyżeczkowane macicy też nie przyniesie efektu (zbyt duże zmiany, trudności z ich usunięciem, możliwość krwotoku). O typie, rodzaju, zasięgu operacji musi zadecydować ginekolog po całościowej analizie stanu klinicznego oraz może dopiero podjąć decyzję w czasie samego zabiegu (zależy jaką sytuację zastanie w jamie brzusznej). Zwykle takie zabiegi są rutynowe i trwają około 1-2 godzin. Metoda usunięcia macicy zależy od operatora, ginekologa. O rokowaniu będzie można powiedzieć po analizie opisu zabiegu oraz otrzymaniu wyników badania histopatologicznego.