Niedomykanie się odźwiernika

Chciałam zapytać o schorzenie zwane niedomykaniem się odźwiernika żołądka - czym jest ono spowodowane? I czy można to leczyć? I drugie pytanie dotyczy przewlekłego powierzchownego zapalenia żołądka - ile może trwać leczenie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Czasami takie niedomykanie odźwiernika może być następstwem samej gastroskopii (jatrogenne), w czasie której napełnia się żołądek powietrzem co silnie otwiera odźwiernik. Do niewydolności odźwiernika dochodzi też u osób chwiejnych emocjonalnie, prowadzących nieregularny tryb życia, palących papierosy, nadużywających alkoholu, spożywających w nadmiarze zbyt tłuste i smażone pokarmy. U części chorych niewydolność odźwiernika przejawia się występowaniem refluksu żółciowego towarzyszącemu chorobie organicznej, na przykład wieloletniej chorobie wrzodowej żołądka, nowotworowi żołądka, cukrzycy, zaburzeniom metabolicznym i hormonalnym, dyskinezom dróg żółciowych (w tym pooperacyjnym: po częściowej resekcji żołądka, wagotonii z pyloroplastyką, cholecystektomii). Czasami brak czynnika powodującego niedomykalność odźwiernika (samoistna). Oczywiście taki stan można leczyć farmakologicznie i dietetycznie.

Leczenie przewlekłe zapalenia błony śluzowej żołądka zazwyczaj trwa około 1-3 miesięcy. Po okresie leczenia z reguły wykonuje się kontrolną gastroskopię.