Obrzęk i ból ręki po zdjęciu gipsu po złamaniu kości ramieniowej

Mojemu 6-letniemu synkowi pękła kość ramieniowa (bez przemieszczenia). Dzisiaj, po 3 tygodniach, zdjęto mu gips i prześwietlono rękę. Ze zdjęcia wynika, że jest ok, ale ręka jest strasznie spuchnięta, boli i dziecko nie może nią ruszać. Czy mimo to można założyć, że z kością wszystko w porządku? Czy ręka może być aż tak spuchnięta i obolała? Jeśli tak, to co należy robić, aby szybciej *doszła do siebie*?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Często zdarza się, że po zdjęciu usztywnienia np. typu gipsowego dochodzi przejściowo do obrzęku dalszej części kończyny w stosunku do unieruchomienia. Taki stan w przeciągu 1-3 dni powinien ustąpić samoistnie. Można ten proces przyspieszyć stosując okłady lub żel na obrzęki pourazowe, wysokie uniesienie kończyny (np. temblak) oraz delikatny masaż ruchami od części dalszej do bliższej kończyny. W przypadku braku efektu tych działań trzeba skonsultować się bezpośrednio z chirurgiem.