Podwyższony poziom bilirubiny

Co może być przyczyną utrzymującej się na poziomie 1,8 bilirubiny u 69 letniego mężczyzny? Badania krwi i USG jamy brzusznej na nic nie wskazują.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli USG jamy brzusznej jest bez odchyleń od normy wykluczyłbym podwyższony poziom bilirubiny z przyczyn mechanicznej niedrożności przewodów żółciowych. W badaniach krwi na pewno trzeba oznaczyć rozdział bilirubiny na pośrednią i bezpośrednią, ocenić aktywność ASPAT, ALAT, GGTP, fosfatazy alkalicznej oraz ocenić HBS i antyHCV. Dopiero na podstawie tych wyników można w przybliżeniu określić przyczynę podwyższonego poziomu bilirubiny całkowitej. Poziom 1,8 nie jest jeszcze taki wysoki, nawet nie przekracza 2 krotności. Przy tym poziomie nie ma klinicznych oznak żółtaczki.

Możliwe, że taki poziom bilirubiny występuje jako wyraz niewydolności genetycznej niektórych enzymów wątrobowych biorących udział w przemianie bilirubiny. Taka uroda, nie jest to szkodliwe i nie wymaga leczenia.