Podwyższony poziom bilirubiny
Co może być przyczyną utrzymującej się na poziomie 1,8 bilirubiny u 69 letniego mężczyzny? Badania krwi i USG jamy brzusznej na nic nie wskazują.
Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.
Jeśli USG jamy brzusznej jest bez odchyleń od normy wykluczyłbym podwyższony poziom bilirubiny z przyczyn mechanicznej niedrożności przewodów żółciowych. W badaniach krwi na pewno trzeba oznaczyć rozdział bilirubiny na pośrednią i bezpośrednią, ocenić aktywność ASPAT, ALAT, GGTP, fosfatazy alkalicznej oraz ocenić HBS i antyHCV. Dopiero na podstawie tych wyników można w przybliżeniu określić przyczynę podwyższonego poziomu bilirubiny całkowitej. Poziom 1,8 nie jest jeszcze taki wysoki, nawet nie przekracza 2 krotności. Przy tym poziomie nie ma klinicznych oznak żółtaczki.
Możliwe, że taki poziom bilirubiny występuje jako wyraz niewydolności genetycznej niektórych enzymów wątrobowych biorących udział w przemianie bilirubiny. Taka uroda, nie jest to szkodliwe i nie wymaga leczenia.