Leczenie naczyniaka wątroby

Dziewięć lat temu dowiedziałam się że mam naczyniaki na wątrobie pisze naczyniaki ponieważ po badaniu USG wyszło że są dwa o średnicy 2,5 cm i 1,5 cm. Miewam czasami bóle żołądka i poszłam do lekarza dostałam skierowanie na badanie USG i na gastroskopie. USG zrobiłam i badanie to wykazało że z dwóch naczyniaków zrobił się jeden większy o średnicy 5,5 cm i nie wiem co mam teraz zrobić, bo do lekarza mam się zgłosić dopiero jak zrobię również badanie gastrologiczne. Chciała bym się dowiedzieć czy ten naczyniak może powodować ucisk na żołądek ponieważ czasami mnie tak boli że aż mi się robi słabo, a może to nie żołądek mnie boli tylko ten naczyniak?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Naczyniaki wątroby z reguły nie dają żadnych dolegliwości i są z reguły rozpoznawane przypadkowo (inne choroby). Tym bardziej, że naczyniak jest zbyt mały, żeby dawał jakiekolwiek dolegliwości tym bardziej ucisk na sąsiednie narządy (np. żołądek).

Leczenie operacyjne rozważa się w przypadku naczyniaków wątroby u chorych z naczyniakiem >10 cm, u których występują objawy kliniczne (bóle, gorączka) lub/i zaburzenia krzepnięcia krwi. Okresowo co 6-12 miesięcy należy wykonywać kontrolne USG oraz układ krzepnięcia krwi.

Myślę, że dolegliwości są raczej związane z patologią w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dlatego obecnie należy wykonać gastroskopię, a dopiero potem zastanowić się nad dalszym sposobem postępowania.