Nietoleracja siatki w leczeniu przepukliny

Dziś mija druga doba po operacji przepukliny pachwinowej. Zabieg był wykonywany w trybie jednodniowym metodą Lichtensteina w znieczuleniu miejscowym.
W czasie leżenia i nie napinania mięśni, odczuwam ciągnięcie lub rozpychanie w miejscu operacji. Podczas wstawania i chodzenia ból i kłucie. Temp. na wieczór wynosi 37,4. Chciałbym się dowiedzieć, czy to jest stan normalny i jaka jest możliwość odrzucenia, przez organizm siatki oraz jakie są tego objawy i jakie jest w takim przypadku postępowanie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jest Pan dopiero drugą dobę po zabiegu, więc dolegliwości, które Pan przedstawia są nader normalne. Takie dolegliwości mogą się utrzymywać nawet kilka tygodni (z reguły ustępują powoli do miesiąca). Trzeba wspomagać się lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. W przypadku nietolerancji siatki przez organizm objawy są bardzo silnie uzewnętrznione - miejsce wszczepu siatki w bardzo silnym odczynie zapalnym, rana sama otwiera się, duża ilość wydzieliny z rany, bolesność, czasami wysoka gorączka (jak w przypadku zakażenia). Stan taki zdarza się bardzo rzadko (ułamki procent przypadków). Niestety, ale czasami jeśli nie udaje się takiego stanu wyleczyć zachowawczo trzeba siatkę usunąć operacyjnie.