Przepuklina pępkowa a gra na instrumencie dętym

2 dni temu poczułam straszny ból w okolicy pępka.Po nieprzespanej nocy pojechałam na ostry dyżur.Tam lekarz po zbadaniu powiedział że to przepuklina pępkowa. Mam 30 lat i gram na instrumencie dętym.Czy to mogło spowodować przepuklinę i czy po zabiegu będę mogła kontynuować pracę? Lekarz wepchnął mi ją z powrotem ale boję się normalnie grać. Przy lekkim wysiłku odczuwam ból. I co z uprawianiem sportu? Czy zabieg konieczny jest od razu czy mogę go odłożyć w czasie? Cz podczas gry na instrumencie powinnam nosić jakiś pas lub specjalna bieliznę? Choruje na astmę i refluks. Czy to ma jakiś wpływ na przepuklinę?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Gra na instrumencie dętym (silne nacięcie powłok brzusznych, wzmożone ciśnienie w jamie brzusznej), astma i refluks żołądkowo-przełykowy (kaszel) może być czynnikiem sprawczym wystąpienia przepukliny pępkowej. Stany te też będą powodować systematyczne zwiększanie się przepukliny (co może nawet doprowadzić do powikłań np. uwięźnięcia przepukliny). Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest plastyka przepukliny i to najlepiej w Pani przypadku radziłbym ten zabieg wykonać niebawem, nie odwlekając go zbyt długo. Na chwilę obecną w ciągu dnia zabezpieczająco można zastosować pas przepuklinowy brzuszny. Oczywiście trzeba już pójść do poradni chirurgicznej i ustalić termin zabiegu. Po operacji przepukliny można swobodnie powrócić do czynności życiowych jakie Pani standardowo uprawia.