Mikrozwapnienia w jądrach

Jakiś czas temu zrobiłem USG jąder. W wyniku wyszły mikrozwapnienia. Cytuje: *W miąższu jądra prawego widoczne rozsiane punktowe hyperecha oraz jedno skupisko w dolnym biegunie średnicy około 0,23 cm - obraz odpowiada mikrozwapnieniom*. Pozostały obraz w najlepszym porządku. Zrobiłem markery jądrowe i wyszły one dobrze. AFP - 3,28; beta-HCG < 1,00. Słyszałem natomiast, że mikrozwapnienia towarzyszą zmianom rakowym. Czy istnieje niebezpieczeństwo, że ta zmiana może się zezłośliwić i czy jest ona niebezpieczna sama w sobie? Czy muszę to jakoś kontrolować?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Czami rzeczywiście mikrozwapnienia mogą towarzyszyć nowotworom, ale z reguły są to bardzo małe mikrozwapnienia słabo wykrywalne w USG. Zwapnienia opisywane w takiej postaci w USG jądra mogą sugerować stan zejściowy jakiegoś procesu zapalnego. Najlepiej, aby tym problemem zajął się urolog i on decydował o dalszym postępowaniu (prawdopodobnie okresowo kontrolne USG jąder).