Funkcja wyrostka robaczkowego

Jestem po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego ściślej mówiąc 3 miesiące po zabiegu. Czy my ludzie nie potrzebujemy tego wyrostka, żeby dokładnie funkcjonować? Czy po usunięciu tegoż właśnie wyrostka to nic nie zmienia? Chodzi mi o uszczerbek na zdrowiu zwięźlej mówiąc o problemach związanych z usunięciem wyrostka robaczkowego czy to coś zmienia?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

U człowieka wyrostek w starszym wieku jest narządem atroficznym, nie spełniającym żadnej funkcji. Tak jest u wszystkich zwięrząt, które w głównej mierze spożywają pokarmy mięsne. Wyrostek robaczkowy u roślinożerców jest strukturą dobrze rozwiniętą. Spełnia funkcję magazynu pokarmu, w którym następuje także obróbka trawienna tego pokarmu.

U ludzi w okresie dzieciństwa w niewielkim stopniu wyrostek spełnia funkcję aparatu odpornościowego. W dużej ilości w młodym wieku wyrostek robaczkowy zawiera specjalne kępki układu limfatycznego, z którego wytwarzane są białe ciałka krwi i przeciwciała. Z wiekiem jednak te kępki zanikają i inne organy pracują nad obronnością organizmu przed wirusami i bakteriami.
Dawno temu Japończycy wymyślili sobie, że każdemu nowonarodzonemu dziecku usuną wyrostek robaczkowy, aby w przyszłości dzieci te nie miały problemu z zapaleniem wyrostka. Co się okazało? Duży procent tych zoperowanych dzieci miało potem problem z zakażeniami głównie bakteryjnymi włącznie z posocznicą. Dlatego bardzo szybko wycofali się z tego pomysłu.

W wieku 2-3 lat funkcja wyrostka robaczkowego jest zerowa. Nic niedobrego nie zdarzy się jeśli się go usunie. Nie ma on żadnego wpływu na dalsze funkcjonowanie całego organizmu.