Badanie scyntygraficzne w przewlekłym WZW typu C

Choruję na przewlekłe WZW C.Wynik biopsji (G3 S3),leczenie interferonem nie udane(znaczny wzrost wiremii), oprócz tego autoimmunologiczne zapalenie wątroby.

Opis wyniku radioizotopowego:wątroba typowego kształtu,ponad przeciętnej wielkości, znacznik wychwytuje niezbyt równomiernie,bez wyraźnych zmian ogniskowych.Śledziona wyraźnie powiększona, znacznik wychwytuje intensywniej niż wątroba.Widoczne umiarkowane gromadzenie radiofarmaceutyku w szpiku kostnym.
Wnioski:cechy hepatopatii, hypersplenizmu i miernej aktywacji szpiku kostnego.

Ni rozumiem wyniku tego badania.O co chodzi z tym radiofarmaceutykiem? Ma być wychwytywany czy nie. Boję się ze to początki marskości? Jestem kobietą mam 26 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Odpowiedni radioznacznik izotopowy (w zależności czemu ma służyć badanie, wykrywaniu jakiej patologii narządowej) powinien być gromadzony, ale w odpowiednich narządach i w odpowiedniej ilości, rozmieszczeniu. Znacznik powinien być wychwytywany równomiernie przez wątrobę. Śledziona powinna z taką samą intensywnością i równomiernie wychwytywać radioznacznik jak wątroba. Szpik kostny nie powinien wychwytywać radioizotopu.

Wynik może oznaczać początkową fazę marskości wątroby na podłożu przewlekłego WZW typu C oraz następowo w skutek tej choroby wątroby powiększeniu śledziony z jej nadmierną aktywnością. Śledziona jest narządem likwidującym stare lub zużyte ciałka krwi (głównie płytki krwi). W skutek jej nadmiernej czynności może brakować składników morfotycznych krwi przez co musi kompensować ten stan szpik kostny przez zwiększoną produkcję komórek krwi (dlatego szpik wychwytuje radioznacznik - pobudzona czynność szpiku kosnego).

Oczywiście wynik ten trzeba skonsultować z hepatologiem.