Ostre zapalenie trzustki (OZT) i cholecystektomia a sporty walki

Z powodu utknięcia kamienia w przewodach żółciowych dostałem ostrego zapalenia trzustki. Obecnie jestem po cholecystektomi (1 miesiąc). Jestem młody, mam 18 lat. Czytałem, że po OZT alkohol generalnie jest wykluczony. Jednak lekarz powiedział mi, że nie mam przestrzegać diety trzustkowej, ponieważ zapalenie spowodowane było kamieniem, który został usunięty. Dlatego mam pytanie. Czy mogę spożywać alkohol (mówię o rozsądnych ilościach). Ewentualnie ile czasu powinienem być abstynentem. Mam również pytanie dotyczące śledziony - czy po laparoskopowym jej usunięciu możliwe jest potem uprawianie sportów itp.? Chodzi mi np. o sporty walki, gdzie często można otrzymać uderzenia w brzuch. Czy to będzie bezpieczne po takim zabiegu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Myślę, że już po miesiącu od zabiegu może Pan spożywać alkohol oczywiście w granicach rozsądku.
Po laparoskopowym usunięciu śledziony można po miesiącu góra 1,5 zacząć uprawiać sporty nawet sporty walki. Nie ma niebezpieczeństwa, że stan po splenektomii laparoskopowej może w tym przeszkadzać.