Rozpoznanie: Colica abdominalis recidivans

Pełne rozpoznanie: Colica abdominalis recidivans. Melanosis colonis susp. Endometriosis. Myo-uteri. Tu lobi dex.gl.thyreoideae ad obs.
Proszę o przetłumaczenie powyższego rozpoznania i jeżeli to możliwe to napisać jak to leczyć? Mama ma bardzo silne bóle brzucha, często pojawiające się po posiłku. Może jeść tylko delikatne posiłki i to w małych ilościach oraz ma bardzo wielkie trudności z opróżnianiem się.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Tłumaczenie brzmi: Nawracające kolki brzuszne. Podejrzenie melanozy (przebarwienia) jelita grubego. Endometrioza (gruczolistość). Mięśniakowata macica. Guz prawego płata tarczycy do obserwacji.

Kolki brzuszne spowodowane są nadmierną nadczynnością przewodu pokarmowego na tle niekontrolowanej kurczliwości. Pojawiają się nagle i nagle ustępują. Są to czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego. Są oczywiście leki regulujące czynność przewodu pokarmowego. Jeśli USG jamy brzusznej, kolonoskopia i gastroskopia nie wykazały żadnych patologii morfotycznym to właśnie to jest powodem tych kolek.

Endometrioza i mięśniakowata macica powinna być pod stałą kontrolą ginekologiczną.
Guz prawego płata tarczycy trzeba by poddać biopsji cienkoigłowej celem oceny histopatologicznej zmiany. Ale o tym powinien zadecydować endokrynolog.