Usunięcie tarczycy

Czy jedyną metodą jest operacja? Mam wole od ok. 1.5 roku. Słyszałam, że w Polsce leczy się teraz inna metodą? Mam bardzo powiększoną tarczycę. Boję się tej operacji. Nie ma innej metody? Jak do tej pory nie miałam robionego USG tarczycy.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale nie ma innej skutecznej metody pozbycia się wola tarczycy jak tylko operacyjne jej usunięcie. Jeśli wole jest duże wybór innych metod jest nieskuteczny. Oczywiście przed zabiegiem należy wykonać USG tarczycy. Trzeba pamiętać, że kwalifikacją do zabiegu i wyborem w rodzaju terapii wola tarczycy zajmuje się endokrynolog i on podejmuje decyzję, a nie chirurg.