Bole i bliznowiec po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Dwa lata temu usunięto mi pęcherzyk od tego czasu odczuwałam sporadyczne dolegliwości, jednak w ostatnim czasie bóle nasiliły się. Odczuwam bóle w całym prawym łuku żebrowym, a także na plecach po tej samej stronie. Ponadto w bliźnie po zabiegu zrobił mi się bliznowiec i to także mnie boli. Czy moje dolegliwości mają związek z bliznowcem? Czy jest jakaś inna przyczyna?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno trzeba wykonać USG jamy brzusznej, aby wykluczyć prawdopodobną przyczynę dolegliwości związaną z jamą brzuszną. Podobne objawy mogą występować w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa. Bóle mogą być związane z uciskiem na nerwy wychodzące od kręgosłupa lub mogą być spowodowane tzw. neuralgią międzyżebrową. Wskazane by było wykonanie RTG odcinka piersiowego kręgosłupa.

Przy rozroście bliznowca może dojść do zaciągania drobnych nerwów i niekiedy mogą występować niewielkie bóle, ale tylko w miejscu gdzie on występuje.
Wymaga Pani dalszej diagnostyki.
Na bliznowca można stosować odpowiednie maści lub kremy rozmiękczające strukturę blizny.