Rekonwalescencja po operacji przepukliny

Mój ojciec miał zabieg plastyki przepukliny. Zabieg został przeprowadzony z użyciem siatki. W dalszy ciągu ma uczucie kłucia w miejscu rany jak gdyby *wewnątrz* organizmu. Podczas chodzenia odczuwa ból. Jak długo może utrzymywać się taki stan rzeczy? Czy jest to normalne, że po dość długim czasie po zabiegu (dwa miesiące) może przez cały czas utrzymywać się ból i specyficzne zgrubienie w okolicy rany? Jak długo trwa proces gojenia w takim przypadku. Dodam, że ojciec prowadzi bardzo oszczędny tryb życia (jest na emeryturze), zastosował się do wszystkich wskazań lekarza, ma 60 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przy zabiegu plastyki przepukliny pachwinowej z użyciem siatki bardzo często powstaje zgrubienie pod blizną zwłaszcza, gdy powłoki brzuszne są cienkie. Obecnie zaczynamy stosować siatki wchłanialne częściowo, które są miększe, elastyczniejsze i powodują mniejsze zgrubienia (np. typu UHS). Siatki zrobione z prolenu (niewchłaniane, np. PHS) są twarde i dają wyczuwalne zgrubienia. Na dodatek w trakcie ich wszywania często dochodzi do podszycia drobnych nerwów biegnących w okolicy pachwiny co wyzwala silne dolegliwości bólowe. Dopiero po odpowiednim zaadoptowaniu się siatki, wchłonięciu części szwów zgrubienie zmniejsza się, a bóle ustępują. Niestety, ale wymaga to czasu i to długiego 6-9 miesięcy. W tym wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość.