Przepuklina i szczepionka przeciw żółtaczce

Powyżej pępka zauważyłam duże uwypuklenie, gdy mocno napnę brzuch i tego dotykam jest dosyć twarde. Byłam u lekarza rodzinnego. Nie wiem czy to przepuklina czy może coś innego? Lekarz wypisał mi recepty na szczepionki przeciw żółtaczce i powiedział, że później da skierowanie na oddział do szpitala. Wzięłam dwie szczepionki (listopad 2007 r.), ale w międzyczasie pytałam na prywatnej wizycie u chirurga, pooglądał brzuch i powiedział, żeby zgłosić sie dopiero jak będzie bolało. Nie boli, ale to uwypuklenie jest na prawdę duże. Nie byłam już na 3 szczepionce przeciw żółtaczce, miałam napisane, aby się na nią zgłosić. Czy teraz jest już za późno na tą trzecią szczepionkę i dwie poprzednie przepadły? Czy mam na prawdę poczekać z dalszymi konsultacjami lekarskimi, jeśli mnie to zgrubienie(duże) nie boli? Lekarz rodzinny też to określił, że może to być przepuklina. Martwię się tym.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z tego co Pani opisuje może wynikać, że nie jest to przepuklina, lecz rozstęp mięśni prostych brzucha. Sytuacja taka nie wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Mięśnie proste brzucha rozchodzą się w czasie wysiłku z powodu swojego osłabienia i wytwarza się uwypuklenie najczęściej w linii pośrodkowej brzucha powyżej pępka. W tym miejscu jest osłabiona powięź, która uwypukla się. Rozstęp nie zagraża powikłaniami jak w przypadku przepukliny. Tylko walory kosmetyczne mają tu znaczenie.

Na pewno trzeba przyjąć trzecią dawkę szczepionki. Spóźnienie 3 miesięczne nie jest zbyt długie. Ale nie należy czekać. Jeśli Pani uwypuklenie powiększa się systematycznie uważam, że należy je zoperować.