Komplikacje po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Mam pytanie: mam kamienie w pęcherzyku żółciowym z dużymi dolegliwościami bólowymi ze strony żołądka, gdyż do niego wylewa się żółć nie mieszcząca się w pęcherzyku. Dodatkowo mam torbiele na wątrobie, a słyszałem, że mogą one się przekształcić w komórki nowotworowe.Chce spytać jakie mogą być komplikacje w czasie zabiegu resekcji pęcherzyka i po nim? I jak poważny jest to zabieg?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Teoria na temat przelewania się żółci jest dość dziwna. Nigdy się z nią nie spotkałem. Tak naprawdę ciekawe kto Panu o takich rzeczach powiedział. Po prostu bzdura. Pana dolegliwości są związane z kamicą pęcherzyka żółciowego. Śluzówka pęcherzyka jest drażniona przez złogi i dlatego Pana boli brzuch. Ewentualnie może przy okazji złogów występuje u Pana zapalenie śluzówki żołądka lub dwunastnicy lub wrzody. Są to jednak choroby niezależne, nie powiązane ze sobą.
Torbiele w wątrobie są w większości przypadków wrodzone. Trzeba je tylko kontrolować czy nie ulegają powiększeniu, bo wtedy może być konieczna interwencja chirurgiczna. Nowotwory w torbielach wątroby występują sporadycznie.

O powikłaniach cholecystektomii laparoskopowej można przeczytać na stronie opisującej ten zabieg. Powikłania cholecystektomii klasycznej są podobne do metody laparoskopowej oprócz zatorów gazowych i bólów barku. Porównanie tych dwóch zabiegów też jest opisane na stronie.

Po zabiegu może dojść do krwawienia z ran, zropienia ran, rozejścia się rany, a w późniejszym czasie do wystąpienia przepuklin pooperacyjnych. To najczęstsze przypadki powikłań pooperacyjnych.