Podnoszenie po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego

Miałam cholecystektomię laparoskopową. Zabieg przebiegł bez powikłań i jak na tak krótki czas po zabiegu czuję się ok. Mam 13 miesięcznego synka, którym muszę sie zajmować i pytanko... czy mogę go w razie konieczności podnosić? Żeby wyjść na spacer muszę go znieść z 4 piętra na rękach. Od kiedy mogę to robić i jakie mogą być powikłania takiego noszenia?

Ps. Na razie go nie podnoszę wcale, ponieważ mąż jeszcze przez 3 dni ma urlop, ale później muszę radzić sobie jakoś sama.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dobrze by było, aby miesiąc po zabiegu cholecystektomii laparoskopowej nie podnosić ciężarów. Najbardziej narażona jest na wystąpienie powikłania głównie w formie przepukliny w bliźnie pooperacyjnej blizna nad pępkiem (albo pod w zależności od techniki operacyjnej). W tym miejscu wprowadza się kamerę i usuwa pęcherzyk żółciowy, dlatego blizna jest największa. W tym miejscu są także najbardziej osłabione powłoki brzuszne. Oprócz przestrzegania podnoszenia zbyt dużych ciężarów należy uważać na kaszel i zaparcia.