Powiększona śledziona a zapalenie wyrostka robaczkowego

Mam 22lata, 181wzrost , 66kg. Jestem z podejrzeniem zapalenia wyrostka robaczkowego. Bóle głowy (związane z przewlekłym zapaleniem zatok), gorączka 39 stopni i ból brzucha promieniujący od pępka do okolicy prawej pachwiny, silniejszy w trakcie poruszania i pod wpływem ucisku. Lekarz dyżurny nie stwierdził ostrych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego, jedynie podejrzenie. Badanie USG jamy brzusznej: nie uwidoczniono wolnego płynu w jamie otrzewnowej, pęcherzyk żółciowy obkurczony, wątroba bez zmian ogniskowych, śledziona nieco powiększona, dł. 13,2 cm, jednorodna , nie uwidoczniono patologicznych struktur w obrębie prawego dołu biodrowego, nie stwierdza się obecności powiększonych węzłów chłonnych w przestrzeni okołoaortalnej. Morfologia krwi prawidłowa z wyjątkiem %neut-78.2 i %lymph-12.1. Wyniki biochemiczne wątrobowe prawidłowe, jonogram K-5.13, Na-137.8

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli rzeczywiście lekarz dyżurny wykluczył ostre objawy zapalenia wyrostka robaczkowego czyli zapalenie otrzewnej na pewno nie wymaga Pan leczenia chirurgicznego. W rozmazie krwi niewielkie odchylenia w stosunku limfocytów do neutrofili przy prawidłowym ogólnym poziomie leukocytów nie mają istotnego znaczenia. Jonogram w normie. USG jamy brzusznej praktycznie w zakresie normy. Powiększenie śledziony rzędu 13,2 cm nie ma żadnego znaczenia klinicznego. Powiększenie śledziony nie jest związane absolutnie z zapaleniem wyrostka robaczkowego.
Możliwe, że w Pana przypadku doszło do zaostrzenia przewlekłego zapalenia zatok co spowodowało podniesienie temperatury ciała, bóle głowy oraz objawy uogólnione pod postacią bólu brzucha.