Krwiak przy pępku po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego

Usunięto mi pęcherzyk żółciowy. Po 2 dniach od wyjścia ze szpitala rana w okolicy pępka zaczerwieniła się i przy dotyku bardzo bolała. Stwierdzono, że wytworzył się krwiak, który został nakłuty i założono mi dren (nazwano to gumką) i w tej chwili cały czas zmieniam opatrunki, bo jest wyciek ropno-krwisty. Jak długo może to potrwać i czy to kiedykolwiek się skończy? Męczące jest robienie opatrunków 3-4 razy dziennie. Co jest powodem takiego stanu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety krwiak, który powstał po zabiegu musiał się nie wchłonąć tylko zropiał. W czasie laparoskopii rana okolicy pępka jest silnie narażona na urazy. Przez tą ranę wprowadza się kamerę, a na koniec zabiegu usuwa się przez nią pęcherzyk żółciowy wraz z kamieniami. Okolica pępka jest też trudna do utrzymania dokładnej higieny, dlatego nietrudno o zakażenia. W czasie usuwania pęcherzyka żółciowego często dochodzi także do zakażenia podczas kontaktu zapalnie zmienionego pęcherzyka z powłokami brzusznymi. To typowe i częste powikłanie.

Zropiałego krwiaka trzeba naciąć i sączkować (tak właśnie jest Pani leczona), zmieniać często opatrunki i oczywiście stosować odpowiednią antybiotykoterapię (najlepiej zgodną z posiewem).
Leczenie trwa różnie długo. Najczęściej tydzień do dwóch tygodni.