Klipsy, kawa i rak po cholecystektomii laparoskopowej

Mam 3 pytania dotyczące pęcherzyka żółciowego. Pierwsze tyczy sie klipsów zakładanych podczas laparoskopii. Czy duże jest prawdopodobieństwo, że mogą spaść, zsunąć się czy rozpiąć? I jeśli tak to co sie stanie? Pytanie drugie tyczy sie diety. Moja mama jest już 2 tydzień po usunięciu pęcherzyka i stosuje dietę, ale pije kawę (nie ma jakiś dolegliwości typu luźne stolce czy wodniste). Czy powinna ją odstawić? I ostatnie pytanie. Nie mam jeszcze wyników histopatologicznych, ale lekarz powiedział, że nie zauważył nic niepokojącego przy usunięciu pęcherzyka. Czy często występują nowotwory pęcherzyka żółciowego?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ad. 1 Prawdopodobieństwo spadnięcia, rozsunięcia czy rozpięcia się klipsa zawsze istnieje. Jest to jednak bardzo rzadkie powikłanie i najczęściej występuje we wczesnym okresie pooperacyjnym. Zabezpieczająco w naszym szpitalu zakłada się na kikut przewodu pęcherzykowego 2 klipsy. Jeśli doszłoby do spadnięcia takiego klipsa żółć bezpośrednio wylewa się do jamy brzusznej i następuje żółciowe zapalenie otrzewnej. W takim przypadku należy zrewidować jamę brzuszną chirurgicznie i zaopatrzyć kikut przewodu pęcherzykowego.

Ad. 2 Jeśli Pani matka pije kawę i nie ma z tym związanych skutków ubocznych może tak nadal postępować.

Ad.3 Zapadalność na raka pęcherzyka żółciowego wynosi 2-3 nowych zachorowań w ciągu roku na 100 000 osób. Raki pęcherzyka żółciowego zajmują 20 miejsce pod względem częstotliwości występowania u mężczyzn i 11 u kobiet. Na 100 operowanych pęcherzyków żółciowych z powodu kamicy w 1-2 przypadków występuje rak.