Objawy powiększenia śledziony

Czy są jakieś objawy powiększenia albo choroby śledziony? Czy można to samemu zauważyć, czy tylko przy badaniu lekarskim? Czy powiększenie śledziony może być niebezpieczne? Do jakiej wielkości może być powiększona śledziona? Czy odczuwa się jakieś bóle przy powiększonej śledzionie albo jakieś inne dolegliwości?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Informacje na temat śledziony są umieszczone na stronie www.echirurgia.pl w dziale śledziona. Podstawowymi objawami powiększenia śledziony jest w badaniach laboratoryjnych małopłytkowość, niedokrwistość, może występować ból i dyskomfort w jamie brzusznej. Gdy śledziona znacznie się powiększa można wyczuć ją nawet samemu przez powłoki brzuszne.

Śledziona średnio waży około 150 gram, zawiera około 150 ml krwi, jej grubość to około 4 cm, szerokość 7 cm a długość 12 cm.

Powiększona śledziona jest bardziej wrażliwa na urazy. Nawet niewielkie stłuczenie okolicy śledziony może doprowadzić do jej pęknięcia i krwotoku do jamy brzusznej co może skończyć się nawet śmiercią.