Ból kolkowy a powiększenie śledziony

Miewam ostre kolki po lewej stronie, pod żebrami. Kiedy jest atak bólu mam problemy z zaczerpnięciem powietrza, ból jest słabszy, kiedy kładę się na plecach albo pochylam do przodu. Zrobiłam USG jamy brzusznej i wszystko jest dobrze, oprócz tego, że napisane jest iż śledziona ma 129 mm. Czy to coś poważnego?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Według Pani opisu wynika, że ból może mieć charakter kolki śledzionowej. Czasami podczas wysiłku fizycznego następuje duży wyrzut krwi ze śledziony co powoduje dolegliwości bólowe pod lewym łukiem żebrowym, które ustępują po odpoczynku. Takie kolki śledzionowe nie wymagają leczenia. W USG jamy brzusznej powiększenie śledziony jest praktycznie znikome i nie należy się tym parametrem przejmować.

Dla pewności należałoby także wykonać RTG klatki piersiowej, aby nie przeoczyć jakiejś patologii w tej okolicy ciała.
Ból ten może być spowodowany także neuralgią międzyżebrową czyli samoistnym podrażnieniem nerwów międzyżebrowych co także praktycznie nie wymaga leczenia, ewentualnie doraźnie przyjmuje się środki przeciwbólowe.