Guzy tkanki miękkiej ręki

Posiadam takie małe guzki podskórne. Na lewej ręce naliczyłem 3, z czego jeden blisko łokcia lewej ręki o średnicy maksymalnie 2 cm, pozostałe są na lewej ręce nie większe niż 1cm. Lekarz pierwszego kontaktu powiedział iż to może być jakiś rodzaj tłuszczaka. Guzy mnie nie bolą, po prostu są twarde bardziej niż inna część normalnej skóry, mogą się lekko przesuwać przy poruszeniu ręką. Mam skierowanie do chirurga. Potem prawdopodobnie na biopsję. Czy takie guzki mogły powstać na skutek urazów fizycznych? Dużo pracuję przy komputerze w miejscu styku ręki z ostrym kantem stołu znajdują się właśnie te guzki. Wiem iż trudno takie coś zdiagnozować objawowo.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Mogą to być tłuszczaki tak jak stwierdził lekarz pierwszego kontaktu, ale według opisu jaki Pan przedstawił raczej wygląda na to, że są to gangliony. Gangliony to zmiany torbielowate, które wywodzą się z otoczek ścięgien i które produkują duże ilości śluzowatej wydzieliny. Cały ganglion wypełniony jest taką śluzowatą, galaretowatą, gęstą substancją. Gangliony są związane ze ścięgnami dlatego poruszają się wraz z napinaniem się ścięgien. Najlepszą metodą leczenia takich zmian jest ich całkowite usunięcie drogą operacyjną. Inne metody jak rozbijanie mechaniczne, nakłuwanie i opróżnianie oraz podawanie do ich wnętrza sterydów są mało skuteczne. Gangliony powstają wskutek przeciążenia ścięgien oraz na skutek ucisku. Biopsja w tym przypadku jest niepotrzebna. Ale o rozpoznaniu właściwie zadecyduje chirurg. Myślę, że czy by to były tłuszczaki czy gangliony należy je usunąć i ewentualnie poddać pooperacyjnemu badaniu histopatologicznemu. O tym jednak zadecyduje chirurg.