Błędna diagnostyka nerek czy aparatura?

W opisie badania USG stwierdzono prawa nerka prawidłowa nie stwierdzono struktur nerki po prawej stronie. Nie jestem osobą otyłą - jak to możliwe? Nie mam lewej nerki? Może aparatura jest niesprawna? Inne narządy jamy brzusznej są widoczne: pęcherzyk żółciowy, trzustka, drogi żółciowe, śledziona.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z opisu USG jamy brzusznej jaki Pan przedstawił jest jedna wielka sprzeczność. Najpierw pisze, że nerka prawa jest prawidłowa, a następnie nie stwierdzono struktur nerki po prawej stronie. Domyślam się, że chodzi o niestwierdzenie struktur nerki po lewej stronie (błąd „czeski”). Zdarza się czasami, że w dorosłym już wieku w czasie pierwszych badań USG nie znajduje się jakiejś nerki. Po prostu mogła się ona całkowicie nie wykształcić w czasie rozwoju. Może Pan być takim przypadkiem. Należy zrobić kontrolne USG nerek (najlepiej w innym ośrodku diagnostycznym). Jeśli się to potwierdzi to taka Pana „uroda”.
A 100 % potwierdzeniem tej diagnozy byłaby urografia.
Nic nie należy z tym robić. Obecność jednej nerki nie daje żadnych zaburzeń zdrowotnych.