Dolegliwości bóowe po lewej stronie jamy brzusznej i zaparcia

Od dłuższego czasu odczuwam bóle po lewej dolnej stronie jamy brzusznej, ponadto mam zaparcia, na które nic mi nie pomaga. Czy to ze sobą ma coś wspólnego? Jaka jest przyczyna tych dolegliwości? Jak zapobiec zaparciom?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Aby zdiagnozować te dolegliwości na pewno należy wykonać dodatkowe badania obrazowe. Najważniejszymi z nich będzie USG jamy brzusznej celem oceny narządów wewnętrznych oraz kolonoskopia czyli obejrzenie kamerą jelita grubego celem oceny stanu morfotycznego śluzówki i określenia przyczyn zaparć. Przyczyna zaparć może leżeć w zmianach morfotycznych w ścianie jelita grubego co utrudnia pasaż stolca lub w czynności skurczowej jelita. Właśnie najlepszym badaniem tłumaczącym przewlekłe zaparcia jest kolonoskopia. Dopiero po wykonaniu tych badań można zadecydować o sposobie leczenia zaparć.