Żółtaczka po wycięciu pęcherzyka żółciowego

Trzy miesiące temu mąż miał usunięty pęcherzyk żółciowy. Nie stwierdzono kamieni tylko tzw. błoto. Nadmienię, że jak poszedł do szpitala to był cały żółty. Stwierdzono żółtaczkę mechaniczną. Trzy tygodnie po wyjściu ze szpitala poziom bilirubiny był już idealny i teraz po takim czasie znów ma żółtaczkę. Jaka może być tego przyczyna?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale doszło prawdopodobnie do wystąpienia żółtaczki typu mechanicznego. Jest ona spowodowana zatkaniem dróg żółciowych przez mały złóg. Mimo tego, że pęcherzyk żółciowy został usunięty w całości prawdopodobnie drobne złogi pozostały w górnych partiach dróg żółciowych. Nie jest możliwością ich zidentyfikowanie w czasie zabiegu cholecystektomii. Teraz w trakcie spływu żółci doszło do ich kumulacji i zatkania dróg odprowadzających. Trzeba wykonać kontrolne USG jamy brzusznej, sprawdzić poziom bilirubiny i aktywność enzymów świadczących o zastoju żółci w drogach żółciowych. Należy także wykluczyć zapalenie wątroby typu B i C (to też może być przyczyną żółtaczki). Po potwierdzeniu żółtaczki typu mechanicznego należałoby wykonać zabieg ERCP (ECPW) czyli endoskopowej cholepankreatografii wstecznej. Wprowadza się kamerę do dwunastnicy, znajduje ujście przewodów żółciowych i trzustkowych, wprowadza się tam cewnik, podaje kontrast i obrazuje drogi żółciowe i trzustkowe. Jeśli znajdzie się miejsce, gdzie zatkane są drogi żółciowe udrażnia się je różnymi metodami.