Guzki po wysiłku w okolicy wzgórka łonowego u dziecka 2,5-letniego

U mojej 2,5 letniej córeczki podczas zmiany pieluszki (córka wtedy leży na przebieraku), w momentach silnego płaczu i napinania mięśni, zauważyłam po obu stronach wzgórka łonowego dwa powiększające się (w zależności od natężenia wysiłku związanego z płaczem) guzy. Kiedy płacze *normalnie* nic się nie pojawia, tylko, kiedy jest to mocny płacz (zdarza się to bardzo rzadko, bo oczywiście staram się ją czymś zająć). Zaznaczam, że guzy (wzniesienia) te nie są umiejscowione w pachwinie tylko dokładnie na wzgórku łonowym, z tym że pokazują się po obu jego stronach.
Nie wiem czy ma to związek z przepukliną czy może to zupełnie normalne ?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wydaje mi się, że (po lokalizacji jaką Pani przedstawia) guzy, które pojawiają się przy silnym płaczu symetrycznie, w okolicach wzgórka łonowego to napinające się przy swoich przyczepach mięśnie proste brzucha. To normalne zjawisko nie mające nic wspólnego z przepuklinami. Przepukliny pachwinowe lub udowe nie maja takiej lokalizacji.
Aby w 100 procentach upewnić się, że tak jest należy udać się z dzieckiem do pediatry, który dokładnie zbada dziecko.