Silne piekące bóle w prawym podżebrzu

Ostatniej nocy, gdy probowalam sie przekrecic na bok nagle poczulam silny piekacy bol jakby mi cos peklo we wnętrznościach. Nie moglam sie ruszyc ani nabrac powietrza. Bol choc coraz slabszy utrzymal sie przez klika godzin. Pamietam, ze juz od ponad 2 lat zdarza mi sie cos takiego, ale na tyle sporadycznie (2 razy do roku), ze nie zwrocilam dotad na to uwagi. Teraz jednak bol atakuje czasami w srodku dnia. Jest to chwilowy atak piekacego bolu, ktory bardzo szybko przechodzi. Poczatkowo myślałam, ze to moze jakas przepuklina, potem, ze jednak zapalenie wyrostka robaczkowego, ale wyrostek robaczkowy jakby zaczal bolec to by nie przestal. Teraz juz sama nie wiem co myslec. Jakie badania powinnam wykonac?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z tego co Pani opisuje możliwe, że są to dolegliwości typu neuralgii. To okresowe nadmierne pobudzenie nerwów objawiające się napadowym bólem, pieczeniem, zaburzeniem czucia okolicy unerwianej przez nerw. Aby jednak nie pominąć schorzeń typu organicznego należy wstępnie wykonać podstawowe badania krwi i moczu, USG jamy brzusznej (celem ewentualnego wykluczenia kamica pęcherzyka żółciowego) oraz RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa powodujące ucisk na korzonki nerwowe mogą czasami dawać silne dolegliwości bólowe ze strony jamy brzusznej.