Pętla jelita krętego o nieco pogrubiałej ścianie

Od dłuższego czasu odczuwam ból w prawym dole biodrowym. Lekarz, który robił mi USG znalazł zmianę, z którą skierował mnie do szpitala. Opisał jako kątnica i wstępnica o znacznie pogrubiałych ścianach. Zrobiono mi kolonoskopię. Badanie nic nie wykazało. Pojechałam, więc do innego lekarza, który powtórzył USG i znalazł *w prawym podbrzuszu, blisko linii pośrodkowej ciała, widoczna jest pętla jelita (najprawdopodobniej jelita krętego) o nieco pogrubiałej ścianie (3mm) na odcinku 4-5 cm*. W dalszy ciągu odczuwam nieustannie ból w tej okolicy. Nie jest to duży ból, ale niestety nieustający. Bardzo proszę o odpowiedź czy takie pogrubiałe jelito to coś groźnego (nie mam innych objawów, jak biegunka, krew, śluz) i do kogo zwrócić się teraz o pomoc i diagnozę? Strasznie mi głupio, bo badania na nic nie wskazują, a ja ciągle odczuwam ból. Czuję się jak hipochondryczka. Co robić? Mam 32 lata.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Pogrubienie ściany jelita świadczy o procesie zapalnym, jaki w nim się toczy. Badanie kolonoskopowe obejmuje swym zasięgiem tylko jelito grube. W czasie badania powtórnego USG lekarz stwierdził pogrubienie ściany prawdopodobnie jelita krętego, które jest częścią jelita cienkiego. Jelito cienkie nie jest dostępne badaniom obrazowym klasycznym. Jedyne badanie, jakie może zobrazować ten odcinek jelita jest kapsułka endoskopowa (badanie trudne, drogie i małodostępne). Z uwagi jednak na Pani dolegliwości, z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że rzeczywiście tam tkwi ognisko zapalne. Są leki, które niwelują ten proces zapalny w jelitach. Najlepiej, żeby Pani jeszcze skonsultowała się z gastroenterologiem.