Przetoka okołoodbytnicza po nacięciu ropnia

W wyniku nacięcia ropnia okołoodbytniczego wytworzyła się przetoka okołoodbytnicza. Muszę przejść kolejną operację jej usunięcia, ale tutaj gdzie mieszkam bardzo długo czeka się na zabieg. Jakie w ogóle mogą być przyczyny i skutki nieleczonej przetoki oraz jak długo mogę zwlekać z wykonaniem tego zabiegu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Często powikłaniem ropnia okołoodbytniczego jest przetoka. Jedynym skutecznym sposobem leczenia takiej przetoki jest zabieg. Schorzenie to nie wymaga operacji w trybie pilnym. Spokojnie można operować planowo nawet za kilka miesięcy. Jedynie, jeśli nie usunie się takiej przetoki, może okresowo dochodzić w niej do stanów zapalnych oraz może się ona powiększać, ale jest to proces bardzo powolny.