Rozbijanie kamieni w nerce po zabiegu cholecystektomii laparoskopowej

Czy mogę poddać się zabiegowi rozbijania ultradźwiękami kamieni w nerce prawej miesiąc po zabiegu cholecystektomii laparoskopowej? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie znalazłem takiego przeciwwskazania do zabiegu rozbijania kamieni falami ultradźwiękowymi. Na pewno osoba, która będzie wykonywać ten zabieg musi zwrócić szczególną uwagę na położenie klipsów. Klipsy na kikucie pęcherzyka żółciowego mogą leżeć w bliskiej odległości od kamieni w nerce i są bardzo dobrze widoczne w badaniu rentgenowskim. Dlatego ważne jest dokładne nakierowanie fali ultradźwiękowej z pominięciem klipsów.