Czy to kamień w przewodzie żółciowym po cholecystektomii laparoskopowej?

Jestem 42 dni po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Będąc na kontroli USG lekarz stwierdził, że prawdopodobnie w przewodzie żółciowym znajduje się złóg, ale mówił, że to mogą być również jakieś zrosty pooperacyjne, i że mam przyjść jeszcze do kontroli za miesiąc. Ja nie odczuwam bolesnych kolek ani żółtego zabarwienia skóry. Mówił, że coś mu na ekranie świeci. Bardzo się boję co to się stało. Wykonując USG przed laparoskopią nie stwierdzono kamieni w przewodzie żółciowym. Mam pytanie czy tytanowe klipsy mogą świecić na ekranie USG?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Każda struktura o dużej gęstości „świeci” w badaniu ultrasonograficznym, a więc klipsy tytanowe także. Prawdopodobnie to „świecenie” u Pani w USG to klipsy, które znajdują się blisko przewodu żółciowego wspólnego. Najważniejsze w tym badaniu jest ocena szerokości przewodu żółciowego wspólnego (PŻW). Nie powinien być szerszy niż 10 mm. Jeśli byłby szerszy może to świadczyć o zaporze w drogach żółciowych (np. złóg). Poza tym Pani nie ma dolegliwości bólowych ani nie jest zażółcona co świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu dróg żółciowych.