Ból pod żebrami a powiększona śledziona

Od pewnego czasu miewam ból pod żebrami z lewej strony. Może nie jest on silny, lecz dokuczliwy ponieważ odczuwam go średnio 3-4 dni. Tak dzieje się co jakiś czas, a nasila się przy głębszych wdechach najczęściej po wysiłku fizycznym. Ulga przychodzi, gdy położę się na plecach, ale też nie na długo. Tak jak pisałem ból przechodzi sam, ale nie wcześniej niż po 3 dniach i niestety nawraca się. Miesiąc temu zrobiłem badanie USG jamy brzusznej, z którego dowiedziałem się, że mam powiększoną śledzionę. Lekarz powiedział, że to nic poważnego. Ale czy na pewno? Pytam ponieważ dostałem wezwanie do odbycia służby wojskowej i nie wiem czy to będzie miało jakikolwiek wpływ na stan mojego zdrowia?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Możliwe, że są to tzw. kolki śledzionowe. Kolki takie występują po wysiłku fizyczny z powodu szybkiego wyrzutu krwi ze śledziony w wyniku zwiększonego zapotrzebowania organizmu na tlen. Występuje to z reguły u ludzi nie uprawiających sportów w sposób systematyczny. Ale taki ból powinien ustąpić po kilku kilkunastu minutach, a nie utrzymywać się przez 3-4 dni. Jeśli w USG jamy brzusznej jest tylko niewielkie powiększenie śledziony (norma do 12 cm) to na pewno nie jest to powodem dolegliwości bólowych.

Bóle także mogą być spowodowane podrażnieniem samoistnym nerwów. Nie wymaga to żadnego leczenia. Ewentualnie zażywa się środki przeciwbólowe doraźnie.

Myślę, że w Pana przypadku nie ma przeciwwskazań do odbycia służby wojskowej. Ewentualnie trzeba to zgłosić komisji lekarskiej przed odbyciem służby.