Badać spermę po operacji powrózka nasiennego?

Jestem po operacji powózka nasiennego. Nie leczę się, bo nie boli. Nie ma żadnego zgrubienia. Jest wszystko w porządku. Przeczytałem w internecie, że mogą być problemy z płodnością. Mężczyźni piszą, że dają badać plemniki. U jakiego lekarza takie badania się wykonuje i jak często? Nie myślałem, że to taka poważna choroba jeżeli chodzi o płodność. Operacje miałem rok temu. Czy może być za późno na leczenie. Lekarz operujący nic mnie nie informował, że mogą być takie komplikacje i należy badać plemniki.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Myślę, że chodzi Panu o operację żylaków powrózka nasiennego. Standardowo badań spermy po operacji na powrózku nasiennym nie wykonuje się. Nie ma do tego wskazań, ponieważ niepłodność jest powikłaniem bardzo rzadkim. Zresztą głównym wskazaniem do operacji żylaków powrózka nasiennego są dolegliwości z tą chorobą związane oraz właśnie niepłodność. Dlatego wielu mężczyzn po zabiegu bada spermę sprawdzając czy właśnie zabieg poprawił parametry nasienia.

Dla uspokojenia może Pan takie badanie wykonać kierując się z tym problemem do urologa, który wyda na nie skierowanie. Jednak to, że Pan po tym zabiegu jest bezpłodny jest wątpiące. Rok po zabiegu nie jest terminem spóźnionym, aby wykonać badanie spermy. Wręcz odpowiednim.