Dolegliwości bólowe po cholecystektomii laparoskopowej

3 tygodnie temu przeszłam laparoskopowe usunięcia pęcherzyka żółciowego. I było wszystko dobrze. A dzisiaj odczuwam identyczne dolegliwości jak wtedy, kiedy miałam kamicę pęcherzykową. Boli mnie pod żebrami na plecach. Jest to raczej punktowy ból promieniujący do klatki piersiowej oraz do przodu i do gardła. Identyczne bóle, chociaż bardziej intensywne odczuwałam przed zabiegiem. Jakby mnie kamień uwierał. Lekarze zgodnie stwierdzili, że to kamica daje takie objawy. Czy taki ból może się pojawić już po zabiegu? Czy dieta może być tego przyczyną? Staram się trzymać dietę wątrobową. Może teraz zjadłam coś nie zdrowego w mojej sytuacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Okresowe bóle podobne do tych z przed zabiegu odczuwają chorzy nawet do miesiąca po zabiegu. Jeśli bóle będą się często powtarzały lub nasilały może to być też oznaką kamicy resztkowej, czyli usytuowaniem złogu lub złogów w przewodach żółciowych. W takim wypadku wymagane jest wykonanie kontrolnego badania USG jamy brzusznej. Musi Pani także zweryfikować dietę. Jeśli ból skojarzy Pani z jakimś pokarmem to ten pokarm należy wyeliminować z jadłospisu. Dietę utrzymać jeszcze przez tydzień do dwóch.