Najądrza i żylaki powrózka nasiennego

Mam pytanie, a w zasadzie dwa pytania.

1. Coś w stylu płatka na samej górze jadra, który można wymacać to najądrze tak? Może to mieć rozmiar z pół centymetra (chodzi o ten płatek, bo za nim ciągnie się niejaki ogon najądrza)?

2. Po lewej stronie jadra (pomiędzy lewym jądrem, a lewą ścianą moszny) mam żylaki powrózka nasiennego (pokrywają na około może 1/4 jądra - czyli chyba nie dużo). Nie ściągają mi jeszcze moszny w dół. Często zdarza sie nawet, że prawe jądro (podobnej wielkości i bez problemów z żylakami) ściąga bardziej mosznę w dół (góra o jakieś pół cm). Dlatego nie martwię się tym na razie. Poza tym żylaki nie, bolą mnie nawet. Chyba, że długo o nich myślę :) Myśli Pan, że na razie można to zostawić? Bałem się o bezpłodność, ale po niektórych Pana wypowiedziach trochę sie uspokoiłem, kiedy napisał Pan, że mogą doprowadzić do tego, ale w małym stopniu.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście nad jadrem występuje struktura zwana najądrzem od którego ku tyłowi ciągnie się ogon. Jeśli rzeczywiście to co Pan opisuje to żylaki powrózka nasiennego, a tek z tego wynika, nie należy się tym przejmować. Właśnie żylaki powrózka nasiennego najczęściej występują w lewym jądrze, gdyż spływ krwi z tego jądra jest utrudniony anatomicznie. Jeśli Pan nie ma dolegliwości związanych z żylakami nie wymagają one leczenia. Gdyby okazał się, że jest Pan bezpłodny niestety trzeba by leczyć te żylaki operacyjnie. Aby postawić ostateczną diagnozę czy są to żylaki powrózka nasiennego należy skonsultować się z urologiem.