Zaparcia i dieta lekkostrawna po appendektomii

Usunięto mi wyrostek robaczkowy. Nie otrzymywałam żadnych antybiotyków. Powiedziano mi, że mam mieć dietę lekkostrawna. Konkretnie nie udzielono mi więcej informacji. Co można jeść (jakieś konkretne produkty)? Boli mnie tak skurczowo w prawym rogu podbrzusza i nie mogę oddać stolca. Co zrobić? (może jakieś czopki?).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dieta lekkostrawna to dieta pozbawiona tłustych, smażonych potraw, surowych sałatek, owoców cytrusowych, alkoholi, słodyczy. Większość potraw powinna być ugotowana lub uduszona. Taką dietę utrzymać przez tydzień. Potem można powrócić do poprzednich nawyków żywieniowych. Z problemem oddania stolca najlepiej poradzić sobie preparatami doustnymi dostępnymi bez recepty. Bóle w miejscu po operacji jeszcze przez kilka dni mogą się utrzymywać. Można doraźnie zastosować leki przeciwbólowe dostępne w domu.