Stan po resekcji częściowej jelita cienkiego

Mama w lipcu tego roku miala przeprowadzona resekcje czesciowa jelita cienkiego z powodu niedroznosci zrostowej (stan po teleradioterapii z powodu nowotworu szyjki macicy). Niestety rozpoznana ona zostala bardzo pozno (po miesiacu od chwili wystapienia pierwszych objawow!). Stan mamy w chwili, gdy zostala juz niedroznosc rozpoznana byl ciezki (wymioty kalowe oraz bardzo silne bole skurczowe). Niestety stan zdrowia od tego czasu w ogole sie nie poprawil. Wrecz przeciwnie pogarsza sie. Dominuja silne uporczywe bole skurczowe, biegunki bez sladow krwi oraz co najwazniejsze stopniowa utrata masy ciala (**mama chudnie w oczach**). Badania histopatologiczne resekowanego wycinka jelita oraz tomografia komputerowa nie wykazaly zmian nowotworowych. Stwierdzono jedynie owrzodzenia nieswoiste w badaniu histopatologicznym. Natomiast badania kolonoskopowe wykazaly ostre zgiecie jelita w czesci esiczo-prostniczej. Badania ginekologiczne w tym badanie ginekologa - onkologa wykazaly liczne zrosty, ktore moga uciskac sciany jelit (pochwa zrosnieta ze sciana jelita). Markery nowotworowe nie podwyzszone morfologia i biochemia krwi prawidlowa.
Bardzo prosze Pana Doktora o wyjasnienie najprawdopodobniejszej przyczyny tych dolegliwosci i podanie sposobu dalszego leczenia (moze chirurgiczne?).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z przedstawionego opisu wynika, że w chwili obecnej u mamy nie ma ognisk nowotworowych. Niedrożność, jaka wcześniej zaistniała była spowodowana zrostami w jamie otrzewnowej często występującymi po radioterapii. Niestety, ale w chwili obecnej problem zrostów nadal istnieje. Każda interwencja chirurgiczna w jamie brzusznej spowoduje tylko zwiększenie ilości zrostów. Wysoka niedrożność na poziomie jelita cienkiego jest bardzo niefortunną sytuacją, gdyż nie ma możliwości ewentualnego wytworzenia „sztucznego odbytu” celem obarczenia jelit. Musiano wtedy częściowo wyciąć jelito cienkie. Niestety, ale następstwem takiej operacji jest „zespół krótkiej pętli jelita cienkiego”. Objawia się ten zespół zaburzeniami we wchłanianiu pokarmów oraz przewlekłymi biegunkami, a także bólami brzucha głównie poposiłkowymi. Takie objawy ma właśnie mama. Zabieg chirurgiczny jest raczej wykluczony, bo tylko pogorszy stan jelit i zwiększy liczbę zrostów. Jedynie leczenie zachowawcze, głównie odpowiednia dieta ma znaczenie w tej chorobie. Dieta typu ubogoresztkowego, dobrze wchłaniana w jelicie cienkim (w głównej mierze typu przemysłowego). Także normowanie pracy jelit przez farmaceutyki.