Okresowo powiększone węzły chłonne u dziecka

U mojego syna często pojawiają się powiększone węzły chłonne. Po rozmazie krwi obwodowej wyniki są następujące: podzielone - 41%, kwasochłonne - 1% i limfocyty - 58%. Proszę o interpretację.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dzieci często reagują na drobne infekcje powiększeniem węzłów chłonnych. Jest to normalna reakcja obronna organizmu. Rozmaz krwi ma różną postać w zależności od wieku i jego interpretacja musi być uzależniona od tego parametru oraz od stanu klinicznego w jakim jest w danej chwili dziecko. Wydaje się, że rozmaz jest prawidłowy. Aby go dokładnie ocenić należy skonsultować się z pediatrą, który prowadzi Pani dziecko.