Czy usuwać znamiona?

Od wielu lat mam pieprzyki na całym ciele. Taka moja uroda. Niektóre z nich są wypukłe i znajdują się w miejscach ramiączek od biustonosza i okolicy łańcuszka na szyi. Czy powinnam je usunąć? Obecnie nic się z nimi nie dzieje, ale okresowo nadrywają się.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Znamiona, które występują w miejscach stale drażnionych jak okolica biżuterii, ramiączek i pasków stanika, gumek majtek itp. należy usuwać, gdyż w wyniku stałego drażnienia może dojść do zezłośliwienia zmian. Znamiona należy stale obserwować. Gdy dochodzi do zmiany ich barwy, zaczerwienienia, bolesności, zmiany wielkości, świądu trzeba natychmiast udać się na badania do dermatologa.