Bezpieczeństwo zabiegu cholecystektomii u 80-letniej kobiety

U mojej babci po badaniu USG stwierdzono kamienie i otrzymała skierowanie do szpitala na zabieg. Proszę o informację czy w takim wieku taki zabieg jest bezpieczny? Babcia nie miała dotąd żadnej operacji. Jedyne ma kłopoty z kręgosłupem i bólem głowy, który wiąże się z uciskiem kręgosłupa.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli kamica pęcherzyka żółciowego jest objawowa to należy to schorzenie leczyć operacyjnie. Oczywiście, że wiek pacjentki zwiększa ryzyko powikłań śród- i pooperacyjnych. Z Pani opisu jednak wynika, że babcia nie jest schorowana internistycznie. To jest argument do tego, aby zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego wykonać w sposób typowy, planowo. Najlepiej, aby taki zabieg został wykonany metodą laparoskopową, gdyż zmniejsza ryzyko powikłań w skutek skrócenia samego czasu zabiegu oraz pobytu w szpitalu.