Szczepionka na żóltaczkę przed zabiegiem po 10 latach

Mój syn miał dziesięć lat temu robiony zabieg na przepuklinę pachwinową schodzącą do worka mosznowego, a teraz wykryto żylaka powrózka nasiennego lewego. Czy musi ponownie się szczepić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli lekarz zalecił operacyjne leczenie tego żylaka to dobrze by było przed zabiegiem się doszczepić. Najlepiej jednak wykonać z krwi badanie poziomu przeciwciał anty-HBs. Jeśli poziom jest poniżej od 100 należy wykonać ponowne szczepienie od początku. Aby utrzymać stały poziom przeciwciał dawki przypominające szczepionki przeciw WZW typu B powinny być wykonywane co 5 lat.