Wyciek żółci z drenu po cholecystektomii

Jestem już 10 dzień po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Co oznacza to, że z drenu ciągle leci żółć? Proszę o szybki odpis. Martwię się.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli rzeczywiście to co wycieka przez dren z jamy brzusznej to żółć to niestety jest jakaś nieszczelność w drogach żółciowych (przetoka). Czasami, gdy takie nieszczelności są niewielkiego stopnia (bardzo mała ilość żółci wydzielającej się na dobę) to leczy się to zachowawczo, obserwacją i dochodzi czasami do samoistnego zamknięcia się przetoki. Jednak jeśli wyciek jest duży jedyną skuteczną metodą leczenia jest ponowna operacja lub ewentualnie endoskopowe cholepankreatograficzne protezowanie dróg.