Antybiotyk po appendektomii

Miałam wycinany wyrostek robaczkowy (ropny) i wyszłam ze szpitala po dwóch dobach. Czy powinnam brać jakieś leki (antybiotyki)?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli chirurg w czasie operacji dokładnie usunął ognisko zapalne (zresekował zropiały wyrostek robaczkowy) to pacjent po zabiegu praktycznie nie wymaga leczenia antybiotykami. Jednak, gdyby pojawiła się gorączka lub rana ropiała natychmiast trzeba zastosować antybiotykoterapię. Jeśli nie ma dolegliwości ze strony rany pooperacyjnej lub są one niewielkiego stopnia także nie ma potrzeby stosowania leków przeciwbólowych.