Powiększenie śledziony o 14 cm

Mam bardzo ważne pytanie, gdyż po odebraniu rezonansu magnetycznego mojego męża okazało się, że wszystko jest prawidłowe w jamie brzusznej oprócz powiększonej śledziony do 14 cm. Śledziona ta z opisu nie ma stanu zapalnego, ani nic nadzwyczajnego z nią się nie dzieje tylko jest do 14 cm powiększona. Morfologia krwi jest w normie.

A mianowicie mąż ma dolegliwości skurczowe żołądka i kilka miesięcy temu po badaniu (gastroskopii) okazało się, że ma zapalenie żołądka i malutkie, ledwo zauważalne kamienie w pęcherzyku żółciowym.

Zamartwiamy się tym, bo to dla nas jest bardzo ważne. Mąż ma dopiero 32 lata, a nie wiemy co z tym zrobić, gdzie się udać, do jakiego specjalisty ruszyć z tymi wynikami?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Prawdę powiedziawszy to powiększenie śledziony do 14 cm nie jest niczym tragicznym. Norma to 12 cm, a więc jest to minimalne powiększenie wg mnie bez znaczenia klinicznego. Tym bardziej, że morfologia krwi jest w normie. Nie przejmowałbym się tym odchyleniem.

Gorzej z kamicą pęcherzyka żółciowego. Myślę, że pęcherzyk żółciowy trzeba by usunąć. Nie wiadomo czy dolegliwości Pani męża pochodzą od pęcherzyka żółciowego czy od żołądka. Z zapaleniem błony śluzowej żołądka można dać sobie radę farmakologicznie, ale kamicę pęcherzyka żółciowego trzeba zoperować (jeśli jest ona potwierdzona w USG jamy brzusznej).

Proszę, więc oprócz utrzymania leczenia przez gastrologa pójść z mężem do chirurga ogólnego. Drobne złogi w pęcherzyku żółciowym są niebezpieczne z powodu swojej mobilności. Mogą zatkać drogę żółciową i doprowadzić do żółtaczki lub ostrego zapalenia trzustki.