Co dalej po hemikolektomii prawostronnej z powodu raka?

Podam opis makroskopowy materialu pobranego podczas operacji oraz wynik badania.
1. Koncowy odcinek jelita cienkiego dl. 12cm z katnica, wstepnica z fragmentem poptrzecznicy lacznej dl. 18cm. W obrebie katnicy nieco wyniosly guz sr. 3cm obejmujacy na przekrojach naciekiem cala grubosc sciany jelita. Guz czesciowo zlokalizowany w ujsciu wyrostka robaczkowego.
2. Wezly chlonne okolicy aorty, dwa fragmenty tkanki tluszczowej o wzmozonej konsystencji sr. do 1cm.
Ad. 1 Adenocarcinoma partim mucinosum C1 wg Astler-Collera. Metastases carcinomatosae ad lymphonodules
Wysoko dojrzaly gruczolakorak (G1)nacieka blone sluzowa, podsluzowa i warstwe miesniowa. Do blony surowiczej nie dochodzi. Wyrostek robaczkowy, siec i linie ciec chirurgicznych bez istotnych zmian patologicznych. W wezlachchlonnych okolojelitowych przerzuty raka nie przekraczajace torebek (4/10)
Ad. 2 Utkanie trzech wezlow chlonnych bez zmian patologicznych
Dodam, ze Tata przed operacja przeszedl ciezka grype z wysoka temperatura, ktora prawdopodobnie nasilila bole zwiazane z jelitem. Na dzien dzisiejszy tj. ok. 3 tygodni po operacji stan Taty jest dosc dobry. Stolce regularne bez sladow krwi. Rana pooperacyjna zablizniona. Utrzymuje diete.

Dziekuje za odpowiedz dotyczaca mojego ostatniego pytania. Poniewaz nie dostarczylam odpowiedno wyczerpujacych danych dotyczacych operacji mojego Taty bylabym bardzo wdzieczna, gdyby Pan Doktor wydal opinie na temat wyniku histopatologicznego.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Literatura podaje, że wskaźnik przeżycia 5-letniego w tym zaawansowaniu raka jelita grubego wynosi 30-35%. Jest to dość dobry wynik. Ważne, że ojciec nie ma przerzutów odległych, a przerzuty do lokalnych węzłów chłonnych są pojedyncze (4/10). Jeśli stan kliniczny, a taki jaki Pani opisuje jest dobry, na to pozwoli na pewno tata będzie jeszcze miał włączoną chemioterapię. Po przejściu tego dodatkowego leczenia szanse 5-letniego przeżycia jeszcze bardziej wzrosną. Rak jelita grubego nie jest tak bardzo ekspansywny w stosunku do innych nowotworów przewodu pokarmowego. Zresztą wielkość jego i stan naciekania jelita nie był jeszcze tak bardzo zaawansowany. Wycięty został doszczętnie, z dużym marginesem co też ma bardzo ważne znaczenie. Można mieć duże nadzieje. Zależy teraz wszystko od siły organizmu Pani ojca.
Pozdrawiam.