Śledziona po mononukleozie a sport

Jestem 6 tygodni po rozpoczęciu się mononukleozy, a przy okazji jestem zawodowym sportowcem. Mój lekarz pozwolił mi na drobny wysiłek (w zakresie tętna 130), lecz ja boje sie o moją śledzionę. Proszę o odpowiedź, jakie są objawy pęknięcia śledziony? Czy to boli?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno należy w USG jamy brzusznej ocenić wielkość śledziony. Jeśli nie jest powiększona nie obawiałbym się o jej pęknięcie.
Gdyby niestety doszło do tego incydentu poczuje Pan silny ból w nadbrzuszu lewym, osłabienie, może nawet zasłabnięcie lub omdlenie, znaczny spadek ciśnienia krwi, wzrost tętna, nawet może dojść do utraty przytomności. Jeśli nie będzie wtedy natychmiastowej interwencji chirurgicznej z operacją włącznie może pęknięcie śledziony z krwotokiem do jamy otrzewnowej zakończyć się zgonem.
Proszę unikać urazów po lewej stronie jamy brzusznej i klatki piersiowej.