Operacja usunięcia żylaków powrózka nasiennego a płodność

Stwierdzono, że mam żylaki powrózka nasiennego i mam mieć na nie zabieg. Czy po tym zabiegu mam szanse być płodnym? Mam 17 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Po zabiegu usunięcia żylaków powrózka nasiennego dochodzi do spadku jakości nasienia jedynie w 2-4% przypadków. Co nie znaczy, że wiąże się to jednoznacznie z utratą płodności. Ryzyko zawsze istnieje, ale praktycznie jest znikome. Natomiast istnienie żylaków powrózka nasiennego koreluje z wystąpieniem niepłodności nawet do 25%. A więc po to operuje się żylaki, aby leczyć niepłodność lub do niej nie dopuścić.